Aktualności

Relacja ze spotkania z Bogumiłą Żongołłowicz autorką książki „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego” w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 października 2017
czytaj całość

W ubiegły piątek mieliśmy zaszczyt gościć Bogumiłę Żongołłowicz, autorkę książki Konsul, opisującą życie i działalność Władysława Noskowskiego (1892 – 1969) – konsula honorowego II RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim. Spotkanie wspaniale poprowadziła doskonale znana lokalnej społeczności Marta Idzik-Ropa, której miasto zawdzięcza kilka lokalnych przewodników oraz zbeletryzowanych baśni o Bydgoszczy.

czytaj całość…

W poszukiwaniu własnych korzeni… o wizycie Diany Poznanski McKenzie w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Bibliotece Uniwersyteckiej

08 września 2017
czytaj całość

We wtorek gościliśmy Dianę J. Ponanski McKenzie i jej męża – Roberta, krewnych Rodziny Poznańskich – wielkich donatorów naszej Alma Mater i spiritus movens powołania do życia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Pani Diana McKenzie jest wnuczką brata Karola Poznańskiego. W poszukiwaniu swych rodzinnych korzeni, przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. 

czytaj całość…

Kochane bibeloty…– o darze Polonii chicagowskiej dla Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 lipca 2017
czytaj całość

Państwo Danuta i Feliks Rembiałkowscy, od ponad 60 lat mieszkający w Chicago, przekazali do zbiorów Muzeum pamiątki, które niegdyś stanowiły ozdobę ich domu. Przesyłka z Illinois zawierała kilkanaście figurek oraz elementów zastawy stołowej.  Szczególne wrażenie robi figura tańczącej pary. Markiz oraz dama w strojach z końca XVIII w., uchwyceni są w pełnej gracji i wdzięku pozie. Uniesione ręce, rozwiane szaty, lekkie wygięcie tułowia… niemal słychać delikatny szelest sukni, muśnięcie posadzki pantofelkiem.   Zadumani i nieobecni, zaklęci w tańcu. Pochodzenie figury wykonanej z porcelitu nie jest do końca jasne. Sygnatura wskazuje, że to dzieło niemieckiej manufaktury Rudostadt – Volkstedt, działającej od 1762 roku w Turyngii. Fabryka funkcjonuje do dziś (od 2006 roku pod nazwą „Aelteste Volkstedter Porzellanmanufaktur” lub „Gläserne Porzellanmanufaktur”). Znak, który widnieje na eksponacie używano w latach 1960 – 1980.

czytaj całość…

Ambasador Węgier w Polsce z wizytą w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

13 lipca 2017
czytaj całość

9 czerwca wizytę w Muzeum złożyła Ambasador Węgier w Polsce – Jej Ekscelencja Orsolyana Zsuzsanna Kovács, która była gościem honorowym Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej. Pani Ambasador zwiedziła wystawę i zapoznała się z historią jednostki.  W kolekcji „Upominki w świecie dyplomacji” znajdują się dwa eksponaty z Węgier. Pani Ambasador uznała, że to za mało, i kilka dni po wizycie przesłała do Muzeum srebrny medal ministerialny, wkrótce będzie można go zobaczyć na wystawie!

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów już za nami

22 maja 2017
czytaj całość

W tym roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. Znak, napisem w języku polskim, ostrzegał Rodaków przed chodzeniem po torach. Najwyraźniej Polacy notorycznie łamali przepisy bezpieczeństwa!

czytaj całość…

Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł - zapraszamy na spotkanie!

15 maja 2017
czytaj całość

Zapraszamy na spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki: „Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł”, stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu urodzonym w Bydgoszczy, a zamieszkałym między innymi w Toruniu. Wieczór autorski odbędzie się 15 maja 2017 r., o godz. 18.00, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (Salon Hoffman). Spotkanie poprowadzi prof. Adam Sudoł – Honorowy Kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18