Aktualności

Kochane bibeloty…– o darze Polonii chicagowskiej dla Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 lipca 2017
czytaj całość

Państwo Danuta i Feliks Rembiałkowscy, od ponad 60 lat mieszkający w Chicago, przekazali do zbiorów Muzeum pamiątki, które niegdyś stanowiły ozdobę ich domu. Przesyłka z Illinois zawierała kilkanaście figurek oraz elementów zastawy stołowej.  Szczególne wrażenie robi figura tańczącej pary. Markiz oraz dama w strojach z końca XVIII w., uchwyceni są w pełnej gracji i wdzięku pozie. Uniesione ręce, rozwiane szaty, lekkie wygięcie tułowia… niemal słychać delikatny szelest sukni, muśnięcie posadzki pantofelkiem.   Zadumani i nieobecni, zaklęci w tańcu. Pochodzenie figury wykonanej z porcelitu nie jest do końca jasne. Sygnatura wskazuje, że to dzieło niemieckiej manufaktury Rudostadt – Volkstedt, działającej od 1762 roku w Turyngii. Fabryka funkcjonuje do dziś (od 2006 roku pod nazwą „Aelteste Volkstedter Porzellanmanufaktur” lub „Gläserne Porzellanmanufaktur”). Znak, który widnieje na eksponacie używano w latach 1960 – 1980.

czytaj całość…

PROJEKT MIASTO – LUDZIE – MUZEUM. Podążaj kujawsko – pomorskim szlakiem kulturowym. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

13 czerwca 2017
czytaj całość

MIASTO – LUDZIE – MUZEUM to projekt wystawienniczy Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt zakłada realizację wystaw (oraz imprez towarzyszących), będących opowieściami o miastach regionu. To historie zarówno o bohaterach naszych Małych Ojczyzn, osobach, które miały wpływ na bieg wydarzeń i losy miasta, jak i zwykłych mieszkańcach tworzących jego koloryt i specyfikę. W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW prezentujemy ekspozycję „Miasto – Ludzie – Pamięć. Wspomnienie dawnej Bydgoszczy”.

czytaj całość…

Ambasador Węgier w Polsce z wizytą w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

13 lipca 2017
czytaj całość

9 czerwca wizytę w Muzeum złożyła Ambasador Węgier w Polsce – Jej Ekscelencja Orsolyana Zsuzsanna Kovács, która była gościem honorowym Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej. Pani Ambasador zwiedziła wystawę i zapoznała się z historią jednostki.  W kolekcji „Upominki w świecie dyplomacji” znajdują się dwa eksponaty z Węgier. Pani Ambasador uznała, że to za mało, i kilka dni po wizycie przesłała do Muzeum srebrny medal ministerialny, wkrótce będzie można go zobaczyć na wystawie!

czytaj całość…

Ruszyła kolejna edycja akcji Podbij Bydgoszcz! W Muzeum też zdobędziesz stempel!

24 maja 2017
czytaj całość

W terminie od 29 kwietnia do 30 września 2017 r. odwiedź miejsca oznaczone na ulotce. Wizytę potwierdź przybiciem specjalnej pieczęci w odpowiednim miejscu karty. Do końca września zbierz co najmniej 15 stempli. Wypełniony kupon przynieś lub prześlij do Bydgoskiego Centrum Informacji (ul. Batorego 2, 85 – 104 Bydgoszcz) i odbierz upominek! Tu każdy wygrywa!

Zapraszamy do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW po stempel i oczywiście niezapomniane wrażenia! Kupon odbierzesz zarówno u organizatora, jak i u nas oraz innych partnerów akcji. Regulamin konkursu na stronach BCI.

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów już za nami

22 maja 2017
czytaj całość

W tym roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. Znak, napisem w języku polskim, ostrzegał Rodaków przed chodzeniem po torach. Najwyraźniej Polacy notorycznie łamali przepisy bezpieczeństwa!

czytaj całość…

Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł - zapraszamy na spotkanie!

15 maja 2017
czytaj całość

Zapraszamy na spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki: „Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł”, stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu urodzonym w Bydgoszczy, a zamieszkałym między innymi w Toruniu. Wieczór autorski odbędzie się 15 maja 2017 r., o godz. 18.00, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (Salon Hoffman). Spotkanie poprowadzi prof. Adam Sudoł – Honorowy Kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

czytaj całość…

Jubileusz Towarzystwa Polsko-Włoskiego

24 maja 2017
czytaj całość

25 kwietnia obchodziliśmy 20. lecie Towarzystwa Polsko – Włoskiego, które od lat współpracuje z Muzeum. Pani Prezes Elżbiecie Renzetti oraz Wszystkim Członkom Towarzystwa składamy, gratulacje i wyrazy uznania dla wszechstronnej i prężnej działalności. 

 

czytaj całość…

Obraz świata sprzed 100 lat – niezwykły atlas w zbiorach Muzeum

10 kwietnia 2017
czytaj całość

Zbiory uniwersyteckiej placówki powiększyły się o niemiecki atlas szkolny z początku XX w.  

Atlas opracowany przez Carla Dierckego (1842 – 1913) – niemieckiego kartografa i pedagoga, przekazała Pani Małgorzata Jagieniak. Na 32 kartach rozmieszczono niemal 60 kolorowych map Europy i świata. Podręcznik nie ma stron tytułowych, ani okładki, jednak wstępne badania pozwalają z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że to Atlas für Berliner Schulen [tłum. Atlas dla szkół berlińskich], opublikowany ok. 1913 – 1914 r. w Brunszwiku przez wydawnictwo Georga Westermanna. Pierwsza edycja ukazała się w 1883. Od tego czasu atlas doczekał się ponad 180 wznowień (ostatnie w 2008 r.). Co ciekawe, w 1890 r. wydawca w trosce o wygodę uczniów, zdecydował dopasować jego rozmiar do uczniowskich teczek – pierwotną kwadratową formę, zastąpiono węższą – zbliżoną do formatu A4.

 

czytaj całość…

Amerykańscy historycy o II wojnie światowej- kolekcja wyjątkowych książek w uniwersyteckiej jednostce

04 kwietnia 2017
czytaj całość

Za sprawą Pana dr. Leszka Wichrowskiego – wieloletniego darczyńcy Muzeum, księgozbiór Biblioteki Uniwersyteckiej powiększył się o unikatowe anglojęzyczne publikacje dotyczące  II wojny światowej oraz historii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W zdecydowanej większości to wydawnictwa amerykańskie (Scarborough House, Castle Books, Henry Holt and Company, G.P. Putanam’s Sons, Smithmark, Harper Collins, Riverhead Books, Ballantine Books, Facts on File, Simon & Schuster) z lat 1970 – 2016. Książki nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym, stanowią więc prawdziwą gratkę dla pasjonatów historii. Ich niekwestionowanym atutem są nie tylko wartości merytoryczne, ale również doskonałej jakości ilustracje, mapy, a przede wszystkim mało znane fotografie. Z pewnością ciekawym doświadczeniem dla polskiego czytelnika będzie spojrzenie na tragedię II wojny światowej oczyma amerykańskich badaczy.  

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18