Aktualności

Za siedmioma górami, rzekami, morzami… - o wernisażu wystawy „Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie orientalisty Witolda Rajkowskiego (lata 30. – 50. XX w.)”

21 grudnia 2017
czytaj całość

I stało się, wystawę oficjalnie udostępniliśmy zwiedzającym! Ekspozycja zabiera odbiorcę w daleką podróż do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Idziemy śladem Witolda Władysława Rajkowskiego (1910 – 1957?) – korespondenta prasowego, uczestnika ekspedycji badawczych, naukowca, pracownika Konsulatu Generalnego RP w Jerozolimie, agenta polskiego wywiadu, a przede wszystkim niestrudzonego podróżnika, który w pierwszej połowie XX wieku, poznawał i dokumentował życie codzienne mieszkańców tych, zdawać by się mogło, nieprzystępnych Europejczykom obszarów.

czytaj całość…

Wernisaż wystawy Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie Witolda Rajkowskiego. Wystawa fotografii z lat 30. – 50. XX wieku, 18 grudnia, godz. 18.00

11 grudnia 2017
czytaj całość

18 grudnia (poniedziałek) br., o godz. 18.00 zapraszamy na daleką wyprawę do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, śladem Witolda Władysława Rajkowskiego (1910 – 1957?) – studenta polskiego w przedwojennym Kairze, korespondenta prasowego, badacza-orientalisty, pracownika Konsulatu Generalnego RP w Jerozolimie, agenta polskiego wywiadu, a przede wszystkim niestrudzonego podróżnika, który w pierwszej połowie XX wieku poznawał i dokumentował życie codzienne mieszkańców tych, zdawać by się mogło nieprzystępnych Europejczykom obszarów.

To, co wyróżniało bohatera wystawy spośród innych eksploratorów Bliskiego Wschodu 
i Afryki Północnej to sposób poruszania się po piaszczysto-skali­stych terenach

czytaj całość…

Relacja ze spotkania z Bogumiłą Żongołłowicz autorką książki „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego” w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 października 2017
czytaj całość

W ubiegły piątek mieliśmy zaszczyt gościć Bogumiłę Żongołłowicz, autorkę książki Konsul, opisującą życie i działalność Władysława Noskowskiego (1892 – 1969) – konsula honorowego II RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim. Spotkanie wspaniale poprowadziła doskonale znana lokalnej społeczności Marta Idzik-Ropa, której miasto zawdzięcza kilka lokalnych przewodników oraz zbeletryzowanych baśni o Bydgoszczy.

czytaj całość…

W poszukiwaniu własnych korzeni… o wizycie Diany Poznanski McKenzie w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Bibliotece Uniwersyteckiej

08 września 2017
czytaj całość

We wtorek gościliśmy Dianę J. Ponanski McKenzie i jej męża – Roberta, krewnych Rodziny Poznańskich – wielkich donatorów naszej Alma Mater i spiritus movens powołania do życia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Pani Diana McKenzie jest wnuczką brata Karola Poznańskiego. W poszukiwaniu swych rodzinnych korzeni, przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. 

czytaj całość…

Kochane bibeloty…– o darze Polonii chicagowskiej dla Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 lipca 2017
czytaj całość

Państwo Danuta i Feliks Rembiałkowscy, od ponad 60 lat mieszkający w Chicago, przekazali do zbiorów Muzeum pamiątki, które niegdyś stanowiły ozdobę ich domu. Przesyłka z Illinois zawierała kilkanaście figurek oraz elementów zastawy stołowej.  Szczególne wrażenie robi figura tańczącej pary. Markiz oraz dama w strojach z końca XVIII w., uchwyceni są w pełnej gracji i wdzięku pozie. Uniesione ręce, rozwiane szaty, lekkie wygięcie tułowia… niemal słychać delikatny szelest sukni, muśnięcie posadzki pantofelkiem.   Zadumani i nieobecni, zaklęci w tańcu. Pochodzenie figury wykonanej z porcelitu nie jest do końca jasne. Sygnatura wskazuje, że to dzieło niemieckiej manufaktury Rudostadt – Volkstedt, działającej od 1762 roku w Turyngii. Fabryka funkcjonuje do dziś (od 2006 roku pod nazwą „Aelteste Volkstedter Porzellanmanufaktur” lub „Gläserne Porzellanmanufaktur”). Znak, który widnieje na eksponacie używano w latach 1960 – 1980.

czytaj całość…

Ambasador Węgier w Polsce z wizytą w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

13 lipca 2017
czytaj całość

9 czerwca wizytę w Muzeum złożyła Ambasador Węgier w Polsce – Jej Ekscelencja Orsolyana Zsuzsanna Kovács, która była gościem honorowym Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej. Pani Ambasador zwiedziła wystawę i zapoznała się z historią jednostki.  W kolekcji „Upominki w świecie dyplomacji” znajdują się dwa eksponaty z Węgier. Pani Ambasador uznała, że to za mało, i kilka dni po wizycie przesłała do Muzeum srebrny medal ministerialny, wkrótce będzie można go zobaczyć na wystawie!

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18