Kobiece oblicze dyplomacji Kobiece oblicze dyplomacji

Jeszcze nieco o kobietach w służbie zagranicznej. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Kobiece oblicze dyplomacji” w Akademii Ostrogskiej

Nie tak dawno, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego odbywała się międzynarodowa konferencja poświęcona kobietom w świecie dyplomacji. Szerzej o tym przedsięwzięciu współorganizowanym przez Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego pisaliśmy na naszych stronach (relacja z konferencji). 15 grudnia 2023 roku, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnej odsłonie projektu „Kobiece Oblicze Dyplomacji” realizowanego przez Koło Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Narodowego Akademii Ostrogskiej (Akademia Ostrogska). Współorganizatorami wydarzenia były: Fundacja Hansa Seidla na Ukrainie, Instytut Studiów nad Diasporą Ukraińską im. Profesora Lubomira Vynara, Edukacyjno-Naukowy Instytut Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Ostrogskiej, Platformy „Małżonkowie Ukraińskich Dyplomatów”, ogólnoukraińska organizacja publiczna „Terytorium Kobiet”. Spotkanie moderowała Prezes Zarządu Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych z Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Iryna Matyash.

Przemówienia powitalne wygłosili Wiceminister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy – Anastazja Bondar, rektor Akademii Ostrogskiej – prof. Ihor Pasiecznik, kierownik sekcji Europy Środkowo-Wschodniej Fundacji Hansa Seidla – Benjamin Bobbe, dyrektor ds. Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Warszawskiego – dr hab. Jan Malicki, Konsul Generalny RP w Ostrawie (Czechy) – Izabella Volleyko-Hvastovich.

Wśród prelegentów m.in.: Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej (2006–2019) – Tetiana Iżewska, Konsul Generalna Ukrainy w Düsseldorfie - Iryna Shum, Wicepremier Ukrainy ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy (2016–2019) – Ivanna Klympush-Tsintsadze.

W spotkaniu wzięło udział około stu osób, w tym pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Polski, USA, Szwajcarii, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujących się dyplomacją i stosunkami międzynarodowymi.

Zapis wideo transmisji na żywo z wydarzenia on-line dostępny jest na oficjalnym kanale YouTube Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych: https://www.youtube.com/watch?v=uctj42dE3w0

Przedstawicielka naszego Muzeum – dr Aleksandra Sara Jankowska wygłosiła referat pt.: “My heart remains in my homeland...” – the Museum of Diplomacy and Polish Emigration – a treasury of historical memory owed to donors. Mowa była o fundamentalnym wkładzie kobiet związanych z dyplomacją w budowę zbiorów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.